Tayfur Sökmen Köyü Hakkında Bilgiler

             
Tayfur  sökmen köyü 19..'da yapımına başlandı.1986 yılında samsunun çeşitli yerlerinden aileler yerleştitirildi.ve hiç bilmedikleri bir ilde alışık olmadıkları bir iklimde yaşam mücadelesi verdiler oturdukları yerde dil ve kültür bakımından hiç birşey bilmiyorlardı ve buna rağmen   ugraşlar verdiler..tayfur sökmen köyü samsunlular ve sinoplular olmak üzere ikiye ayrılır..tayfur sökmen köyü (........) haneye sahipti  ve neredeyse belediye olmak üzereydi ama o zamanlarda işssizlik yüzünden çoğu köy sakinleri terkirdağ istanbul kapaklı vs gibi yerlere göç etmeye başladılar ve bundan sonraki hayatlarını orda gecirmekktedirler.her yaz daha da göç etmeye başlıyorlar,neredeyse her yaz 4-5 ailegöç etmektedirler...Bu işssizlik yüzünden..Köyün diğer sakinleri ise geçimini hayvancılık,tarım,beton işlerinde çalışarak gecimlerini sürdürmeye çalışıyorlar.

KÖYÜMÜZÜN YÖNETİM DURUMU

      Çevresi tarafından iskan evleri diye anılan Tayfur Sökmen Köyü 406 hanelik toplu, büyük bir köydür. Köy asayiş yönünden Reyhanlı Jandarma Karakoluna bağlıdır. Köyün muhtarlığını Bayram Tunç  yürütmektedir.

 

KÖYÜMÜZÜN TARİHİ VE KÜLTÜREL DURUMU

        Köy 1987 yılı öncesine kadar boş bir tarım alanıdır. Bu yere yapılan İskan konutlarına 1987 yılında ilk kafilenin gelmesiyle yerleşime açılmıştır. Bu tarihte 171 konut doldurulmuş olup, 235 konutunda 1990 yılında tamamlanmasıyla ve bu konutlara yerleşimin yapılmasıyla tamamlanmıştır. Buraya yerleşen aileler Samsun, Sinop ve Adıyaman illerinin ilçelerine bağlı köylerden evleri ve arazileri baraj suları altında kalan ailelerdir. İlk yıllarda çok zorlanmalarına rağmen şimdi daha rahat bir yaşam sürmektedirler. Yeni bir yerleşim yeri olmasından dolayı tarihi bir yeri yoktur. Ancak köy yakınlarında tarihi yer olarak Atçana Harabeleri vardır.

            Her baharda köylülerin Bollu Aşı diye tanımladıkları bir gelenek vardır.o gün yemekler eğlenceler düzenlenir. Tüm köylüler bir araya gelir,il ve ilçeden devlet büyükleri gelir bu kutlamaları ziyaret ederler.

            Köyde halk eğitim merkezinin düzenlenmiş olduğu halıcılık, dikiş – nakış kurslarıyla gençlere bazı beceriler kazandırılmıştır. Her evde televizyon, telefon, beyaz eşya gibi çağın teknoloji ürünleri mevcuttur. Sosyal faaliyetlerin zayıf olduğu köyde gençler ve diğer köylüler boş zamanları kahvede geçirmektedir. Son zamanlarda özellikle gençlerde bu durum yerini spor yapmaya bırakmaya başlamıştır.

 

COĞRAFİ KONUMU

            Akdeniz bölgesinin Hatay iline bağlı bir köydür. Amik ovası üzerinde Antakya – Reyhanlı yolunun 23.km sinde bulunmaktadır. Düzlük bir arazidedir. En yakın akarsu ise 4km uzaklıktaki Asi nehridir.

       Akdeniz ikliminin karakteristik özelliklerini taşımaktadır. Kışlar ılık ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak geçmektedir. Kış aylarında yağış maksimum görülmektedir. Kar ve don olayları çok nadir görülmektedir.

 

EĞİTİM ÖĞRETİM DURUMU

          Köyde eğitim – öğretim için 2 tane okul bulunmaktadır. Bu okullar Karadeniz İlköğretim Okulu ve Tayfur Sökmen İlköğretim Okuludur. Tayfur Sökmen İlköğretim Okulunda yaklaşık 250 öğrenci öğrenim görmekte ve yaklaşık 18 öğretmen görev yapmaktadır. Karadeniz İ.Ö.Okulunda ise 5 öğretmen görev yapmaktadır.Köye en yakın ortaöğrenim kurumu Reyhanlı ilçe merkezindedir ve ancak toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanabilmektedir. Daha önceleri okuma yazma oranı düşük olan bu köyde son yıllarda bir artış görülmektedir. Yaklaşık 50 – 60 lise öğrencisi 10un üzerinde üniversite öğrencisi öğrenim görmektedir.Yalnız azda olan okuma – yazma oranındaki artış kızlara yansımamakta kızların öğrenim görmesi olumlu karşılanmamaktadır.

 

SAĞLIK VE NÜFUS DURUMU

            Halkın eğitim düzeyinin düşük olması ailelerin beslenmelerini etkilemektedir. Ailelerde yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı yoktur.

             Köye 1993 yılında bir sağlık evi yapılmıştır. Buraya ataması yapılan ebe – hemşire sağlık elemanları sürekli olarak ilçe merkezinde görevlendirilmektedir. Vatandaş bu duruma müdahale etmemektedir. Sağlık evi neredeyse her yıl bakım onarım geçirmektedir ve her yıl yine harabeye dönüşmektedir. En yakın sağlık ocağı Konuk köyünde olup burada da bir doktor kadrosu bulunmasına rağmen yine bu doktorda ilçe merkezinde görevlendirilmiş durumdadır.Kısacası sağlık personeli açısından yetersiz durumdadır çevresindeki diğer köyler gibi.

Köy içinde insan sağlığını tehdit edici su birikintileri mevcuttur.

             Ailelerde yeterli nüfus planlaması yapılmadığından çocuk sayısı fazladır.Kimi ailelerde ise çok eşlilik yaygın durumdadır.

              Evler iki katlı sağlığa uygun yapılmasına rağmen köy içinde evlerin alt katında hayvancılık yapıldığından sağlıkları tehlike altındadır. Bütün evlerde elektrik ve içme suyu tesisatı mevcuttur. Yalnız içme suyu pek sağlıklı değildir.

Son zamanlarda köydeki göçmen vatandaşlar büyük şehirlere göç etmektedirler.Köyün genel nüfus yapısı da değişiklik göstermeye başlamıştır.

 

GEÇİM KAYNAKLARI

          Köyün geçim kaynakları nakliyecilik,şöförlük,tarımsal faaliyet ve işçiliktir. Tarımsal faaliyetler devlet tarafından kendilerine verilen arazilerde gerçekleşmekte ayrıca besicilikte yapılmaktadır. Genelde pamuk ve buğday tarımı yapılmaktadır. Bir çok tarımsal araç mevcuttur. Çiftçilikle uğraşmayanlar ise çevrede ve değişik şehirlerde çeşitli işlerde çalışmaktadırlar.

 

ULAŞIM DURUMU

               Köy Hatay ile Reyhanlı arasında ve yol kenarında bulunmaktadır. Köyde taksi, minibüs gibi ulaşım araçları bulunmaktadır. Ayrıca Reyhanlı – Antakya arası çalışan dolmuşlarla da ulaşım sağlanmaktadır. Köyün ulaşımı oldukça kolaydır. İlçeye 18, Antakya’ya 25km uzaklıktadır

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !